További pedagógusbér-emelés és ami mögötte van!
Június 25-én a Magyar Közlöny 79. számában kihirdetésre került a 2026. évi további pedagógusbér-emelésről és oktatói béremelésről, valamint az ezzel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 96/2026. (VI.25.) Korm. rendelet.
A rendelet következtében a bölcsődei pedagógus munkakörben foglalkoztatottak illetménye (is), 0,3 %-al emelkedik visszamenőleg 2026. január 1-jétől:
A Gyakornok fokozathoz tartozó havi illetmény a 2026. évben: 707 600 Ft.
A rendelet módosítja a Pedagógus bérek alsó és felső határait a következők szerint:
- Pedagógus I. esetén 720 000 Ft-tól 1 406 000 Ft-ig,
- Pedagógus II. esetén 727 000 Ft-tól 1 496 000 Ft-ig,
- Mesterpedagógus esetén 787 000 Ft-tól 1 797 000 Ft-ig,
- Kutatótanár esetén 918 000 Ft-tól 1 938 000 Ft-ig terjedhet.”
A Gyakornokok pályakezdés után járó illetménynövekedése 11.660 forintról 11.700 Ft/hó-ra változik.
Azon dolgozók esetében, akiknél a sávhatáron belül lett megállapítva az illetmény, 2026. január 1-jétől visszamenőlegesen – ha a pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jogviszonya, közalkalmazotti jogviszonya, illetve munkaviszonya ennél későbbi időpontban jött létre, a jogviszonya kezdetétől visszamenőlegesen –, a Gyakornok fokozatba soroltak kivételével (a januárban végrehajtott emelésen túl), egyénenként legalább 0,3 százalékpontos mértékben köteles a munkáltatója megemelni az illetményt.
A munkáltatónak a pedagógust megillető új illetményt tartalmazó kinevezési okmányt / munkaszerződés-módosítást, legkésőbb 2026. augusztus 19-ig kell közölnie a dolgozókkal.
A munkáltatónak az illetményemelésből származó bérkülönbözetet visszamenőleg 2026. január 1-ig, vagy a jogviszony később létesült, akkor a létesítésétől számított összegét egy összegben, augusztusban hóközi kifizetésként, vagy a 2026. augusztusi illetmény/munkabér kifizetésével egyidejűleg kell kifizetni a dolgozók számára.
-----
Emlékeztetünk, hogy ezt az emelést azért kellett meglépni a kormánynak, hogy el tudja hozni az EU-s forrásokat, ugyanis azt, hogy a pedagógusok bére el kell érje a diplomás átlagkereset 80%-át még a pedagógus sztrájkok idején az Orbán kormány vállalta, viszont annak végrehajtását 100%-ban nem biztosította. Ha ezt az emelést most nem lépné meg a kormány, akkor az ország elesne sok uniós milliárdtól.
Az intézkedést az érintettek szempontjából üdvözöljük!
Viszont nem tudunk félrenézni és szót kell emeljünk azon bölcsődei dolgozóinkért, akik ebből a béremelésből kimaradnak, intézményi szinten vizsgálva a dolgot az ilyen típusú béremelés területünkön egy újabb bérfeszültséget generál! Leegyszerűsítve: a középfokú végzettségű kisgyermeknevelők, szaktanácsadók, dajkák, adminisztratív és technikai dolgozók szemszögéből úgy tűnik, hogy az intézményen belül a legmagasabban keresők kapnak megint béremelést, visszamenőleg 2026. januárig.
Június 30-án (kedden) megyünk tárgyalni dr. Kereki Judit államtitkár asszonyhoz, és el fogjuk mondani, hogy minderre tekintettel sürgős béremelésre van szükség a többiek felé is, hogy a bérkülönbség kiegyenlítődjön, a bérfeszültség csökkenjen!
Az egyeztetésről beszámolunk.